rodinná fotografie zlín květen

Jak se vybírá rodinný fotograf?

Rodinný fotograf – čím je výjimečný?

Říkáte si, čím může být rodinný fotograf výjimečný? Však má stejné vybavení a stejně potřebuje ke své práci světlo jako jakýkoliv jiný profesionální fotograf. Opravdu je tomu tak? Má snad portrétní fotograf plné auto dětských hraček? Posunou vám termín focení v ateliéru o hodinku, protože se vaše miminko špatně vyspalo?

Zde naleznete několik tipů na co se při výběru vašeho rodinného fotografa zaměřit a co si zjistit předem. Ne každý fotograf bude ochotný se den ze dne přizpůsobovat potřebám vašich dětí. Rodinný fotograf by ale měl!

Vyberte si správně a vaše společné rodinné focení bude pro všechny pozitivním zážitkem.

rodinné focení Zlín zážitek a zábava

Rodinné focení by mělo být v první řadě zážitkem. A to pro všechny!

Výběr termínu

Fotografování v přírodě je možné celý rok. Vždy ale existuje riziko nepříznivých podmínek ohrožujících zdraví dětí. Ať je to déšť či silný vítr, extrémní horko či mráz. Navíc u dětí je vždy riziko nemocí, které ze dne na den překazí jakkoliv dokonalé plány.

podzimní rodinné foto barvy

I během deštivého podzimu lze nalézt příležitosti kdy fotit děti

Na co se zeptat:

 • Jaká je možnost posunutí termínu?
 • Lze jej změnit na druhý den, či příští týden?
 • Platí se záloha předem a co se s ní v případě zrušení termínu děje?

Jak je to u mne:

Vždy domlouváme termín na nejbližší vhodný den vyhovující oběma stranám. Den před termínem si zavoláme pro ujištění, že počasí bude přijatelné. Pokud nebude, domlouváme ihned nejbližší náhradní termín. To samé v případě, že někdo onemocní. Není problém posunout termín o týden. Zálohy za fotografování se neplatí, nehrozí proto riziko jejich propadnutí jako v jiných ateliérech.

Respektování potřeb dětí

Děti jsou velmi citlivé na svůj pravidelný denní režim. Pokud strávíte celé fotografování utěšováním plačícího probuzeného miminka, tak téměř jistě nebudete z výsledku nadšeni. Můžete se setkat s fotografy, kteří fotí pouze hodinu po svítání a hodinu před západem slunce. Vzhledem ke světelným podmínkám je to pochopitelné, ale nevyspanému miminku to nejspíše nevysvětlíte. Máte již domluvený vyhovující termín? Ale znáte to – není lepší chvíle pro trochu spánku navíc, než když někam pospícháte.

rodinné foto dětí na jaře v sadu

Unavený chlapeček v jarním rozkvetlém sadu u Zlína

Na co se zeptat:

 • Lze domluvit čas podle vašich potřeb?
 • A případně jej operativně posunout?
 • Jak rychle fotograf komunikuje?

Jak je to u mne:

Nevyspalo se miminko podle očekávání? Nebo naopak před domluveným časem ještě spokojeně dříme? Nebuďte ho! Stačí zavolat a posuneme čas focení o hodinu. Raději chvíli počkáme, než mít proplakané vzpomínky.

Výběr místa

Pro každou roční dobu je vhodné jiné místo. Jednou je to rozkvetlý sad, jindy zrající lán pole. A sad, který je krásný v ranní mlze nebude vhodný v podvečerním soumraku.

rodinný fotograf valašská polanka zahrada

U nás na zahradě lze využít i dětmi oblíbenou houpačka

Na co se zeptat:

 • Zná váš fotograf dobře okolí?
 • Nabídne vám různé varianty?
 • Platíte za dopravu fotografa na místo?

Jak je to u mne:

Na Valašsku mám vytipovány desítky lokalit, které jsou ideální v různých ročních obdobích. Nejlépe mám nafocené okolí těchto měst: Vsetín, Zlín, Vizovice, Valašské Meziříčí. Ve Valašské Polance je navíc možnost fotit na naší zahradě se sadem, kde je i dostatek dětských hraček a rekvizit. Případně můžeme využít i vaše oblíbené místo. Má doprava je v ceně kdekoliv mezi Valašským Meziříčím, Vsetínem a Zlínem a v okolí těchto měst.

Kreativita fotografií

Fotografování rodin a dětí je ideálním hřištěm pro kreativitu. Pro všechna období je možné vymyslet a realizovat různé nápady v souladu s přírodou a vašimi představami. Rodinný fotograf by nikdy neměl fotky “sekat jak Baťa cvičky” podle jednoho vzoru.

rodinný fotograf příroda zlín a vsetín

Rodinný fotograf dokáže využít různé rekvizity

Na co se zeptat:

 • Přijde fotograf s vlastními nápady?
 • A nechá se inspirovat těmi vašimi?
 • Nejsou všechny fotografie v galerii podle jednoho vzoru?

Jak je to u mne:

Během prvního kontaktu s vámi a po zjištění důležitých informací (počet a věk dětí, vaše záliby) začínám vymýšlet možné kulisy a téma fotografování. Před samotným focením vám zašlu email s tipy a také vás vyzvu, zda máte nějakou vlastní představu. Můžeme se inspirovat u vašich koníčků a zálib. Vždy vozím na focení auto plné hraček a rekvizit podle věku dětí. Každé fotografování je jiné, unikátní.

Sportovní aktivity

Máte nějaký sport, který společně a rádi provozujete? Jezdíte na kole, na bruslích či běháte? To je přeci ideální námět na společné fotografování a fotky v pohybu oživí vaši galerii!

Sportovní foto rodinný fotograf zlín

Toto vypadá na nerovný závod. Kdo s koho?

Na co se zeptat:

 • Nebrání se fotograf akčnějším snímkům?
 • Má pozitivní přístup k pohybu?

Jak je to u mne:

Sportovní a akční focení je mým největším koníčkem. Ať jde o terénní běh, cyklistiku nebo plavání. Pro spojení rodinné a sportovní fotografie jsem bez přehánění ten pravý. Přesvědčte se na http://sportovni-fotografie.cz.

Stále váháte?

Ozvěte se mi, zkusím vás přesvědčit. Případně si poptejte nějaký z balíčků rodinného fotografování

Vaše jméno

Váš email (vyžadováno)

O jaký balíček máte zájem